Aniela

Angela Merici, święta Aniela Merici
żeńska forma łac. Angelus „anioł”, od gr. ángelos„wysłannik”
wspomnienie dowolne 29 stycznia

Urodziła się około 1470 roku w północnych Włoszech, w Desenzano, w ubogiej ale bardzo religijnej rodzinie. Rodzice umarli wcześnie (Aniela mogła mieć wtedy z piętnaście lat), a dziewczynką zaopiekował się wujek. Od dzieciństwa bardzo religijna i rozmodlona, wcześnie wstąpiła do III Zakonu franciszkańskiego.
Wygląda na to, że Aniela prowadziła wujowe gospodarstwo przez wiele długich lat. Dopiero po jego śmierci zamieszkała w mieście, a dobiegała już ponoć czterdziestki. Wtedy ze zdwojonym zapałem zabrała się za pracę charytatywną, pielgrzymowała do świętych miejsc, zaczęła też działać w ruchu „Del Divino Amore”. Wtedy zauważyła też, że wiele problemów wymagających później działań charytatywnych (i wcale nie zawsze tymi działaniami rozwiązywanych) powstaje w rodzinach. I zamiast leczyć postanowiła zapobiegać.
Aniela postanowiła, że przede wszystkim trzeba wychowywać dobre matki rodzin, bo to od nich bardzo wiele zależy. Dlatego chciała zająć się pracą z dziewczętami. W 1535 roku Aniela formuje zgromadzenie sióstr urszulanek – zgromadzenie na owe czasy rewolucyjne, nieklauzurowe, w bardzo niehabitowo wyglądających habitach, wychowujące dziewczyny w świecie i dla świata.
Umarła w 1540 roku, mając około siedemdziesiątki. Kanonizowana w 1807 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz