Agnieszka

święta Agnieszka Rzymianka
prawdopodobnie od łac. wersji gr. imienia Hagne,od gr. hagnos „czysty”
wspomnienie obowiązkowe 21 stycznia

Żyła w Rzymie około 300 roku. Jak wynika z opisów z pierwszych wieków chrześcijaństwa, jako dwunasto- czy trzynastoletnia dziewczynka Agnieszka poniosła śmierć męczeńską.
Legenda twierdzi, że Agnieszka złożyła ślub czystości jako dziecko i dlatego odmówiła zawarcia małżeństwa (a podobno była tak piękna, że chętnych było wielu). Powiedziała tylko, że wybrała takiego Oblubieńca, który jest piękniejszy, bogatszy i czulszy niż wszyscy jej konkurenci razem. Obrażeni panowie wybrali bardzo modną natenczas zemstę: donieśli do sądu, że Agnieszka jest chrześcijanką.
Podobno, kiedy nie chciała złożyć ofiary bogom, w ramach tortur (podczas których była zupełnie niedziecięco nieustraszona) umieszczono ją w domu publicznym, ale nikt nie śmiał jej tknąć, bo pierwszy amator padł martwy nim zdążył do niej podejść. Potem, jak mówi opowieść, próbowano ją spalić, lecz wyszła z ognia nawet bez oparzeń. Wtedy ścięto ją czy przebito mieczem, różne wersje różnie podają. Padając na ziemię otuliła się jeszcze szatą, by tłum gapiów nie miał okazji pooglądać sobie jej ciała.
W tym kontekście „panieńskiej wstydliwości” może wydawać się dziwnym, że ta sama Agnieszka wolała skończyć jako prostytutka niż złożyć ofiarę bogom. A jednak wolała. Wierność duszy i woli postawiła wyżej niż fizyczną czystość. Może widziała to w ten sposób (a w każdym razie później tak to widziano), że złożenie ofiary bogom jest niewiernością dobrowolną, rozmyślną zdradą Pana, podczas gdy wszystko, co mogło ją spotkać w sferze ciała, to „tylko” gwałt, tortura, przemoc, dokonane na niej, ale bez jej udziału? Nie przypuszczam, by zakładała, że On ją obroni – podobno to Agnieszka była pierwszym takim „przypadkiem”, po niej bywały inne. One mogły wiedzieć, Agnieszka tylko wierzyła.
Agnieszka jest patronką dzieci, panien i (chyba z powodu kalendarza, bo jej dzień zaczyna przedwiośnie) ogrodników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz