Renata

błogosławiona Renata Feillatreau, Renata Dumont

łac. renata „odrodzona, narodzona na nowo”Urodziła się w 1751 roku we Francji. Wiem tylko tyle, że wyszła za mąż za Louisa Dumonta i urodziła mu dziesięcioro dzieci. Po śmierci męża żyła we wdowieństwie i dzieciaki wychowywała. Aresztowana podczas rewolucji francuskiej za wyznawanie chrześcijaństwa i dwa lata później zamordowana w swoim rodzinnym Angers. Beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1984 roku.

Okoliczności śmierci zdaje się dość typowe także dla kilku innych błogosławionych Renat. Nieskomplikowany życiorys z naciskiem na fakt oddania życia za wiarę przypomina trochę opisy życia męczenników pierwszych wieków... Przyznaję szczerze, że gdybym nie nosiła (między innymi) jej imienia, pewnie nie wpadłoby mi do głowy, by zainteresować się jej osobą. Gdyby istniała kanonizowana święta Renata (Renata z Bawarii, która zmarła w opinii świętości, na to kryterium się nie łapie) lub choćby jakaś błogosławiona Renata o ciekawszym życiorysie, panią Feillatreau-Dumont pominęłabym zapewne milczeniem. Omijając przy okazji bardzo ważne, a takie zwyczajne, oblicze świętości.
Renata Feillatreau, żona, matka, wdowa, w końcu męczennica. Efektowny finał – którego w oderwaniu od całości nie powinno się rozpatrywać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz